Rozwijająca się w ostatnich latach w Polsce moda na zdrową i wysportowaną sylwetkę wiele osób skłania do podjęcia starań związanych ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, jak i poprawą kondycji. Dzięki temu w ostatnim czasie można zauważyć istne oblężenie siłowni i sal fitness. Wielu osobom udaje się osiągnąć sukces, jakim jest np. utrata 20 czy 30 kilogramów i znaczna poprawa wydolności organizmu. Niestety proces odchudzania się nie we wszystkich miejscach postępuje w podobnym tempie. Jedną z pozostałości po odchudzaniu, na które często narzekają zwłaszcza panie, są grube łydki. Zobaczmy, co można zrobić, aby móc od nowa cieszyć się swoim ciałem i w lecie móc odsłonić zgrabne łydki.
Nawigacja:
- Wyszczuplenie grubych łydek – dlaczego jest tak trudne?
- Sposoby jak odchudzić łydki muszą uwzględniać zrozumienie problemu
- Ćwiczenia na szczupłe łydki
- Jak wyszczuplić łydki – dieta
- Suplementy na grube łydki, które pomogą pozbycie się tłuszczu
Wyszczuplenie grubych łydek – dlaczego jest tak trudne?
Aby zrozumieć, dlaczego chudnięcie z łydek nie jest proste, warto poznać genezę problemu. Łydki, podobnie jak i przedramiona, są dość specyficznym mięśniami w naszym organizmie. Dzięki temu, że każdego dnia wykorzystujemy je wielokrotnie i pod różnym obciążeniem, są doskonale zaadaptowane do wszelkich czynności, jakie wykonujemy. Bardzo rzadko w tych partiach mięśniowych odczuwamy np. zakwasy, świadczące o zbyt intensywnym wykorzystaniu. Z tego również względu kulturyści, którym zależy na ich powiększeniu, muszą wykonywać bardzo ciężkie ćwiczenia na łydki, a osiągane przyrosty mięśni są zwykle dosyć powolne.
Sposoby jak odchudzić łydki muszą uwzględniać zrozumienie problemu
Warto tutaj nadmienić również, że na łydkach, jak i na przedramionach niezbyt chętnie odkłada się tkanka tłuszczowa, a to, co widzimy to głównie mięśnie. Jak to więc możliwe, że osoba, która nigdy nie ćwiczyła łydek, narzeka na ich zbytnią objętość? Jest to głównie pozostałość po okresie, kiedy ważyły więcej – jak już ustaliliśmy wcześniej, te grupy mięśniowe świetnie się adaptują do warunków, jakie serwuje im otoczenie. W przypadku osoby z nadprogramowymi kilogramami elementem tejże adaptacji było rozbudowanie tkanki mięśniowej na łydkach. Co więc można zrobić, by odzyskać chude łydki? Potrzebne są cztery rzeczy – cierpliwość, dieta, ćwiczenia i odpowiednia suplementacja. Omówmy pokrótce trzy ostatnie czynniki.
Jak schudnąć z łydek? Najpierw ćwiczenia na szczupłe łydki!
Skoro, jak już ustaliliśmy w poprzednim akapicie, obfite łydki składają się głównie z mięśni, aby zmniejszyć ich rozmiar, powinniśmy tak dobrać ćwiczenia, aby jak najmocniej przyspieszyć spalanie mięśni, tzw. katabolizm mięśniowy. Aby osiągnąć ten efekt, powinniśmy wykonywać trening łydek, jak najwięcej razy w tygodniu, najlepiej nawet codziennie, lub dwa razy dziennie. Taka kombinacja będzie istotnie nasilała rozpad mięśni, nie dając odpowiedniej ilości czasu na ich odbudowanie. Oczywiście chcemy zredukować mięśnie tylko na łydkach, dlatego powinniśmy ćwiczyć właśnie tą partię naszego ciała. Nasz trening powinien obejmować takie ćwiczenia jak:
- wspinanie się na palce nóg (3-5 serii, najlepiej do całkowitego zmęczenia łydek),
- skakanie na skakance na palcach (również do całkowitego zmęczenia),
- bieg w miejscu lądując wyłącznie na palcach,
- wchodzenie po schodach, stawiając na nich tylko czubki stóp,
- jazda na rowerze, naciskając na pedała tylko palcami.
Choć ćwiczenia te są męczące i zapewne nasze łydki będą obolałe, jest to najlepszy sposób do skutecznego redukowania ich rozmiaru. Dobrą praktyką, o której warto pamiętać, by unikać kontuzji, jest rozciąganie łydek – przed i po każdym treningu. Można to zrobić, chociażby leżąc na plecach, podnieść nogi do góry i starać się jak najbardziej naciągnąć palce u stóp. Zupełnie tak jak byśmy chcieli dotknąć nimi sufitu.
Jak wyszczuplić łydki – dieta
Choć dla zrzucenia nadprogramowych kilogramów dieta ma kluczowe znaczenie (podaż kalorii musi być bezwzględnie niższa niż zapotrzebowanie). To niestety przy koncentrowaniu się na łydkach będzie mieć ona wyłącznie znaczenie uzupełniające. Osoby zastanawiające się jak wysmuklić łydki, powinny pamiętać, że najważniejsze są ćwiczenia na zgrabne łydki, bowiem spowodują one miejscowe spalanie mięśni, z których głównie są one zbudowane. Dieta nadal powinna zakładać utrzymywanie niewielkiego deficytu kalorycznego. Dzięki czemu organizm nie będzie miał skłonności do odbudowywania zużytych i zniszczonych podczas treningu mięśni. Jak zwykle bywa w przypadku ograniczania kalorii, warto, by w naszym menu znajdowało się jak najwięcej gęstych odżywczo składników, czyli takich, które pomimo niskich wartości odżywczych mają sporo witamin, minerałów, białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).
Dlatego nasza dieta powinna obfitować w:
- ryby i owoce morza (zwłaszcza chude ryby, ze względu na wartość kaloryczną),
- rośliny strączkowe (wszystkie kolory fasoli, soczewica, ciecierzyca, soja – ale tu uwaga na kaloryczność),
- duże ilości nieskrobiowych warzyw (rośliny kapustne, marchew, właściwie wszystkie zielone warzywa, pomidory ogórki, papryka, buraki).
Jako zamiennik słodkich deserów świetnie sprawdzą się owoce. Zwłaszcza polecane są jagodowce (jagody, porzeczki, borówki) z uwagi na niską kalorykę i bogactwo antyoksydantów. Staramy się ograniczać zwłaszcza węglowodany proste, jak i tłuszcze nasycone (zwierzęce plus oleje kokosowy i palmowy). Taka dieta, przy utrzymaniu deficytu kalorycznego pozwoli nam na uzyskanie pożądanych rezultatów. Warto przy tym pamiętać, że deficyt nie musi być wysoki. Chodzi tylko o zablokowanie odbudowy mięśni na łydkach – 200 – 300 kcal wystarczy.
Suplementy na grube łydki, które pomogą pozbycie się tłuszczu
Wyszczuplenie łydek jest jak najbardziej możliwe, choć wymaga mozolnych starań. Znaczną pomoc mogą przynieść nam suplementy, jednym z najczęściej polecanych przy takiej okazji jest Reducer Thermo Extreme, który dzięki obecności CLA, chromu i wyciągu z zielonej herbaty pozwala nam wielopłaszczyznowo wesprzeć nasze wysiłki. CLA poprawi nasze możliwości treningowe i gospodarkę lipidową, chrom pomaga utrzymać apetyt w ryzach, a wyciąg z zielonej herbaty przyspieszy nam metabolizm, dzięki czemu na efekty nie będziemy musiały aż tak długo czekać.
Skoro teraz już znasz sposób jak wyszczuplić łydki – koniecznie rozplanuj sobie przebieg całego procesu. Wykonaj odpowiednie zdjęcie, nie zapomnij zmierzyć łydek miarką, aby móc co tydzień mierzyć swoje efekty. I nie pozostaje nic innego jak cieszyć się mniejszym rozmiarem łydek już niedługo!:)
Źródła:
- Bulisz, Ewa. „Redukcjonizm genologiczny we współczesnej prasie poradnikowej dla kobiet.” Stylistyka XXIII (2014): 397-414.
- Jak mieć zgrabną sylwetkę?, Katarzyna Jura, e-bookowo, 2015, ISBN: 8378592294, 9788378592297
Hej. Zaczęłam chodzi na siłownię i do końca nie wiem, czy powinnam je bardzo obciążać podczas ćwiczeń. Jeśli będę ćwiczyła dużo nogi z ciężarami, to nie będą one przez to zbyt umięśnione? Nie chcę wyglądać jak kulturysta.
Jeżeli do tej pory nie ćwiczyłaś siłowo i nie masz nadwyżki kalorycznej na tzw. „masę” to nie! Nie rozbudują Ci się od lekkich ciężarów. Wręcz przeciwnie, będą ładnie wysmuklone. Nie ma się czego bać, nie zostaniesz tzw. „koksem”.
To uważaj na kalorie, które wcinasz. Jak będzie ich za dużo to faktycznie łydki mogą się powiększyć.
Ja ćwiczę regularnie na siłowni od pół roku. Praktycznie codziennie z ciężarami i nie widzę zbyt rozbudowanych łydek.
Ale pilnuję balansu kalorycznego i dodatkowo codziennie biorę 2 tabletki reducer thermo (chrom i kwas cla przede wszystkim) a co drugi dzień 1 tabletkę od silvets (l-arginina).
Tłuszcz i woda ładnie schodzą
Nie ukrywam, że na obydwa produkty mnie nie stać. Będę miała efekty jak kupię tylko jeden?
Silvest to nie mus, ale chociaż reducer thermo to podstawa. Podejrzyj na https://reducerthermoextreme.pl/ czy nie ma promocji. A na pewno 3 opakowania za jednym razem wyjdą taniej niż 1.
Powodzenia!
Przez problemy ze stawami nie mogę biegać, a szkoda, bo słyszałam, że naprawdę to pomaga na wysmuklenie łydek.
Nie wiem co innego może mi pomóc, jeśli przy każdym ćwiczeniu bolą mnie od razu kolana i kostki. Doradzicie coś?
To może joga albo pilates? Nie będą tak dynamiczne, więc nie zrobisz krzywdy swoim stawom.
+ basen.
Basen najmniej obciąża. Ba, on ODCIĄŻA.
Ale jeśli nie masz możliwości się chodzić regularnie na basen (przecież nie w każdej mieścinie jest), to chyba musisz się rozejrzeć za spalaczem tłuszczu i chodzić na co najmniej godzinne spacery.
Niestety (a dla mnie stety!) bardzo dużo jeżdżę na rolkach i moje łydki są ogromne. Strasznie mi sie nie podobają, ale nic z nimi nie zrobię… Zbyt lubię jeździć na rolkach, żeby z tego zrezygnować. ^^