Jakie są przyczyny otyłości? Sprawdź podział

przyczyny otyłości

Otyłość to nie tylko defekt natury estetycznej, jak sądzi o niej wiele osób. To przede wszystkim choroba, która może mieć różne przyczyny, jednak w konsekwencji prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Zdiagnozowanie przyczyn otyłości bywa trudne i czasochłonne, ponieważ u każdej osoby mogą być one różne. Zawsze jednak należy podjąć próbę leczenia i postawić na poprawę swojego stanu zdrowia.
Nawigacja:

Czy istnieje główna przyczyna otyłości ?

Otyłość została uznana za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia już ponad 50 lat temu. Nie bez powodu, ponieważ to jedna z najbardziej przewlekłych, skomplikowanych i groźnych chorób, jakie występują wśród ludzi. Przyczyny otyłości mogą być różne.

Otyłość – przyczyny środowiskowe

Najczęściej otyłość powodują nieprawidłowe nawyki żywieniowe, czyli nieregularne jedzenie posiłków, pomijanie posiłków, jedzenie kalorycznych produktów, słodkich i słonych przekąsek i zwyczajne jedzenie zbyt wielu kalorii, większej ich ilości, niż organizm potrzebuje. Niezdrowe pożywienie nie tylko sprawia, że zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa, ale wpływa również negatywnie na zdrowie oraz samopoczucie. Nie bez znaczenia jest tu również brak aktywności fizycznej.

Otyłość – przyczyny psychologiczne

Najczęściej u osób dotkniętych otyłością diagnozuje się również obniżoną samoocenę, brak samoakceptacji, depresję czy stany około-depresyjne. Może również wystąpić uzależnienie od jedzenia czy zespół nocnego jedzenia, czyli powstrzymywanie się od spożywania posiłków w ciągu dnia, by w nocy nadrabiać straty. Niejednokrotnie bywa, że problemy natury psychologicznej są zarówno przyczyną, jak i konsekwencją otyłości.

Otyłość – przyczyny genetyczne

Często mówi się, że otyłość jest dziedziczona genetycznie, choć najczęściej polega to na przenoszeniu nieprawidłowych nawyków żywieniowych krewnych do własnego życia. Za dziedziczenie otyłości mogą odpowiadać geny, trudno jednak stwierdzić, które dokładnie.

Otyłość – przyczyny hormonalne

Jedną z najczęściej występujących przyczyn otyłości jest niedoczynność tarczycy, jak również zaburzenia w działaniu hormonów przesyłających do mózgu informacje o głodzie i sytości. Częściej jednak otyłość powoduje zespół Cushinga, czyli nadmierne wydzielanie hormonu stresu, który wywołuje potrzebę jedzenia.

Otyłość czy nadwaga?

Otyłość nie bierze się znikąd. Pierwszym alarmowym sygnałem powinna być podwyższona masa ciała w stosunku do normy, czyli nadwaga. Skąd wiedzieć, kiedy zaczyna się problem? Warto obliczyć swoje BMI. By to zrobić, należy podzielić masę ciała w kilogramach przez wzrost w centymetrach. Otrzymany wynik pozwoli sprawdzić, czy waga jest w normie, czy nie.

 • mniej niż 18,5 – niedowaga
 • od 18,5 do 24,9 – waga prawidłowa
 • od 25 do 29,0 – nadwaga
 • od 30,0 do 34,9 – otyłość I stopnia
 • od 35,0 do 39,9 – otyłość II stopnia
 • powyżej 40 – otyłość III stopnia

Otyłość –  skutki mogą być drastyczne

Skutki otyłości mogą być bardzo poważne, między innymi:

 • cukrzyca,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • podwyższony cholesterol,
 • choroby układu pokarmowego,
 • skrócenie długości życia

Otyłość – jak leczyć?

W przypadku zaawansowanej otyłości należy zwrócić się do lekarza, który opracuje plan leczenia. W mniej poważnych problemy może pomóc odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz produkty wspomagające spalanie tłuszczu, takie jak Reducer Thermo Extreme.

Źródła:
 1. Nature & Nurture: The Causes of Obesity Understanding Obesity, William Hunter, Simon and Schuster, 2015, ISBN: 1422288471, 9781422288474
 2. How Genetics and Environment Shape Us: The Destined Body How Genetics and Environment Shape Us: The Destined BodyWilliam HunterISBN: 1590849418, 9781590849415, Mason Crest Publishers, 2006, Uniwersytet Pensylwanii
 3. Otyłość dzieci i młodzieży – przyczyny, sposoby oceny i metody zapobiegania. Rozdział z książki Podręcznik Polskiego Forum Profilaktyki. T.2, Medycyna Praktyczna, 2010, ISBN: 9788374302814

8 Odpowiedzi do Jakie są przyczyny otyłości? Sprawdź podział

 1. Zofia K. pisze:

  Szkoda, że dzisiaj dzieciaki jedzą naprawdę same śmieciowe jedzenie, a potem są takie tłuściutkie o okrąglutkie. Osobiście staram się, żeby mój syn nie jadał takiego świństwa albo chociaż miał świadomość, że to ma swoje konsekwencje!

 2. Tyrell pisze:

  Mój wuj zmarł z powodu chorób układu trawiennego i m.in. obumarcia mięśnia sercowego przez chorobliwą otyłość. Dobrze, że szerzycie świadomość wśród ludzi. Sam mam teraz manię na temat dobrego odżywiania i prawidłowych wyników…

 3. Viiike pisze:

  Co prawda daleko mi do osoby chorobliwe otyłej, ale z całym sercem mogę polecić Reducer Thermo Extreme. Pomógł mi zejść z 5 nadprogramowych kilogramów. Jestem nic naprawdę zachwycona, może jeszcze ktoś zdecyduje się go kupić.

 4. Oskaro pisze:

  Najgorsze jest to, że ludzie, którzy nie radzą sobie z problemami w życiu, potrafią zajadać smutki. Wtedy żadne diety nie pomogą. Konieczna jest wizyta u psychologa.

  • Zagorzelski pisze:

   Zgadzam się z panem, panie Oskaro.
   W innych przypadkach natomiast dobrze byłoby po prostu wziąć się za aktywność fizyczną, dobrą dietę, ew. sprawdzone suplementy.

 5. Ivona pisze:

  Moja siostrzenica niestety niebezpiecznie zbliża się do granicy otyłości. Bardzo się o nią martwię, ale nie mam pojęcia, jak zasugerować, że istnieje z jej wagą pewien problem. :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× 1 = six