Otyłość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i zawsze powinna być leczona. Warto mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje otyłości. Wiedza na ten temat może pomóc w walce z tą chorobą.
Nawigacja:
- Otyły brzuch to już schorzenie
- Wskaźnik Body Mass Index
- Otyłość olbrzymia czyli wskaźnik powyżej 40
- Otyłość kliniczna – warunki postawienia diagnozy
- Otyłość brzuszna czyli typu androidalnego
Otyły brzuch to już schorzenie
Każda otyłość zaczyna się od nadwagi. Jeżeli dostarczamy organizmowi więcej energii poprzez pożywienie, niż potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania, wówczas jest ona magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli nie będziemy walczyć z nadwagą to możemy doprowadzić do rozwoju choroby otyłości. Niektóre osoby nawet nie mają świadomości, czy mają nadwagę, czy borykają się już z otyłością. Można to jednak sprawdzić w bardzo prosty sposób.
Stosuje się w tym celu wskaźnik Body Mass Index
Tabela BMI podzielona jest na masy ciała podane w kilogramach przez wysokości podane w metrach. Można też posługiwać się wzorem matematycznym BMI – wystarczy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Obecnie dostępny jest kalkulator BMI, dzięki któremu możemy w prosty sposób otrzymać wynik. Uzyskany współczynnik BMI jest przydatny przede wszystkim do oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, takimi jak cukrzyca, choroby niedokrwienne serca czy miażdżyca. Zakres wartości w klasyfikacji BMI jest opracowany dla osób dorosłych – nie może być stosowany u dzieci. Do oceny masy ciała u dziecka służą siatki centylowe. Warto poznać sposób wyliczania naszego BMI, by sprawnie kontrolować stan swojego zdrowia.
Pełna klasyfikacja BMI:
– mniej niż 18,5 – niedowaga
– od 18,5 do 24,9 – waga prawidłowa
– od 25 do 29,0 – nadwaga
– od 30,0 do 34,9 – otyłość 1 stopnia
– od 35,0 do 39,9 – otyłość 2 stopnia
Otyłość olbrzymia czyli wskaźnik powyżej 40
Tak zwana otyłość 3 stopnia. Im wyższy stopień otyłości, tym większe ryzyko wystąpienia groźnych skutków tej choroby, a jednocześnie dłuższe i trudniejsze leczenie. Niezbędna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, najlepiej pod okiem specjalistów. Wsparciem w odchudzaniu mogą być też innowacyjne produkty stworzone do tego celu, takie jak Reducer Thermo Extreme. Powinniśmy przede wszystkim dbać o zdrowy styl życia, ale też śledzić swoją wagę, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby, ale motywować się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Warto też zapoznać się z innymi definicjami dotyczącymi otyłości, które mogą pomóc w rozpoznaniu tej choroby.
Otyłość kliniczna – warunki postawienia diagnozy
Otyłość kliniczna to po prostu otyłość rozpoznana klinicznie. Do postawienia diagnozy niezbędne jest sprawdzenie dwóch parametrów – lekarz może stwierdzić otyłość jeżeli ilość tkanki tłuszczowej u kobiety przekracza 25% masy ciała, u mężczyzny 15%, a dodatkowo wskaźnik masy ciała wynosi co najmniej 30 kg/m2. Ponadto, aby dokładnie określić rodzaj otyłości lekarz może korzystać z dodatkowych pomiarów, do których należy: masa ciała, wskaźnik talia-biodro/WHR oraz obwód talii. Jest to szczególnie ważne w przypadku otyłości innej niż uogólniona, w której tkanka tłuszczowa jest rozmieszczona w miarę równomiernie w całym ciele. Otyłość może być też zlokalizowana w konkretnych okolicach ciała – tkanka tłuszczowa może gromadzić się bardziej w okolicach jamy brzusznej bądź na pośladkach i udach.
Otyłość brzuszna czyli typu androidalnego
Otyłość typu androidalnego (nazywana też trzewną, centralną czy typu jabłko), to nie jedynie problem wizualny, ale bardzo groźny typ otyłości, który może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Nadmiar tłuszczu gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych i może prowadzić do za zaburzeń przemiany materii, gospodarki lipidowej, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, które tworzą zespół metaboliczny.
Przyczyną tego rodzaju otyłości są najczęściej hormony, które wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu u mężczyzn, a u kobiet częściej na biodrach, pośladkach i udach (w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach pośladków i ud mówimy o otyłości gynoidalnej). U kobiet wystąpienie otyłość brzusznej jest bardziej prawdopodobne w okresie menopauzy, kiedy spada produkcja żeńskich hormonów. Czasami do powstania otyłości brzusznej może przyczynić się przyjmowanie niektórych leków.
Źródła:
- Otyłość brzuszna: dlaczego jest niebezpieczna i jak się jej szybko pozbyć Jedność Zdrowie, Nicole Schaenzler, Wydawnictwo Jedność, 2017, ISBN: 8379715349, 9788379715343
- Body Mass Index: New Research, Linda A. Ferrera, Nova Publishers, 2005, ISBN: 1594542821, 9781594542824
Otyłość brzuszna to w Polsce bardzo powszechny problem. Większość mężczyzn nie odmówi sobie ani piwka, ani tłustego jedzonka. A potem brzuchole rosną.:(
Ale to nie tylko problem mężczyzn. Kobiety też się z tym borykają. Muszę przyznać, że w moim przypadku otyłość brzuszna zniknęła dopiero po wyeliminowaniu alkoholu (piwka w szczególności), ograniczeniu białego pieczywa i jedzeniu większej ilości siemienia lnianego i warzyw ogólnie. 🙂
Hej! Na podstawie tego artykułu wychodzi, że mam lekką nadwagę. Myślicie, że jeżeli będę jadła 5 posiłków dziennie i ćwiczyła trochę, to się pozbędę tej nadwagi?
No pewnie. Tylko pilnuj, żeby te posiłki nie były zbyt kaloryczne. Jedz jakieś lekkie rzeczy najlepiej, nietłuste i niesmażone.
Zero napojów gazowanych, dużo zielonej herbaty, która przyśpiesza spalanie tłuszczu. Może być nawet w tabletkach.
Dobrze, że w internecie można znaleźć dobre artykuły i to na bazie profesjonalnych książek dot. otyłości. 😉
Dzięki Wam poszerzyłam swoją wiedzę. Pozdrawiam!
Oj długo walczyłem z otyłością brzuszną. Robiłem wszystko według wskazówek dietetyków, nie jadłem tyle chleba i bułek, jadłem więcej warzyw i owoców, i ograniczyłem piwo. Efekty na początku były dobre, ale z czasem tempo gubienia tłuszczu z brzucha spadło niemal do zera.
Wyczytałem na kfd, ze warto wtedy podkręcić zajechany metabolizm suplementami. Wiem, że mówi się o nich, że to tylko dla profesjonalistów, ale znalazłem dobre opinie o reducerze thermo extreme, który wg. opisu nadawał się też dla laików. ryzyk, fizyk zamówiłem. 🙂 Brałem po 2 tabletki, dla faceta to chyba poracja w sam raz. Dla mnie to niewiarygodne, ale oporny tłuszcz z brzucha zszedł jak marzenie. Oczywiście ćwiczyłem, oczywiście nadal pilnowałem diety, bo przecież to kluczowe. Nie znam się za bardzo na składzie, ale chyba reducer ma w sobie jakiś kwas, czy inne ekstrakty, nie wiem, możecie tutaj sobie poczytać, jeśli kogoś to interesuje https://reducerthermoextreme.pl/ Ale dla mnie najważniejsze są po prostu widoczne gołym okiem efekty.