Kategorie
Podstawowe informacje

Nadwaga u dzieci i dorosłych

Nadwaga u dzieci i dorosłych

Nadwaga stała się już w zachodnim społeczeństwie problemem cywilizacyjnym. Jak pokazują dane statystyczne, dotyka ona co najmniej 35% kobiet oraz 45% mężczyzn. Nikogo nie dziwi także widok dzieci z nadwagą. Główna tego przyczyna leży w niewłaściwym stylu życia – zwłaszcza złej diecie oraz braku aktywności fizycznej. O nadwadze możemy mówić wtedy, gdy wskaźnik BMI mieści się w przedziale 25-30. Oznacza to, że masa ciała jest o co najmniej 10% wyższa w porównaniu do wartości prawidłowej. W diagnozie nadwagi pomocne może być również badanie składu procentowego tkanki tłuszczowej w organizmie.
Nawigacja:

Skutki nadwagi u dziecka czy dorosłego

Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej. Dodatkowe kilogramy sprawiają także, że gorzej się czujemy i narażamy na rozwój wielu chorób o charakterze przewlekłym. Wzrasta między innymi ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II, alergię, dnę moczanową, kamicę żółciową czy różnego typu schorzenia układu pokarmowego. Osoba z nadwagą jest także w większym stopniu narażona na rozwój depresji oraz psychicznych zaburzeń odżywiania. Osoby o nieprawidłowej wadze często doświadczają poza tym problemów z zachowaniem koncentracji oraz cierpią z powodu bólów głowy oraz bezsenności.

Nadwaga – skutki a czynniki biologiczne

Nadwaga zgodnie z najbardziej ogólną klasyfikacją może przybierać postać pierwotną oraz wtórną. Nadwaga lub otyłość pierwotna ma związek z czynnikami biologicznymi, a także nieprawidłowym stylem życia. O nadwadze wtórnej mówimy natomiast wtedy, gdy doszło jej rozwinięcia na skutek nabytego schorzenia, np. choroby podwzgórza, niedoczynności tarczycy, zespołu Cushinga, czy zaburzeń o podłożu neurologicznym.

Kolejny podział rodzajów nadwagi ma związek z miejscem osadzania się tkanki tłuszczowej. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżniamy nadwagę ogólną, brzuszną oraz pośladkowo-udową.

Przyczyny nadwagi

Najczęściej przyczyny nadwagi mają związek z niewłaściwymi nawykami w codziennym życiu. Dochodzi do niej wówczas, gdy bilans energetyczny jest mocno dodatni. Kiedy spożywamy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm, wtedy odkładają się one pod skórą w postaci tkanki tłuszczowej. Ich spalenie nie jest możliwe ze względu na bierny styl życia – siedzącą pracę czy czas wolny spędzany przed komputerem czy telewizorem. Rozwojowi nadwagi sprzyjają także niektóre leki – zwłaszcza antydepresyjne, obniżające poziom cholesterolu, leki na nadciśnienie, środki antyhistaminowe oraz leki sterydowe.

Nadwaga u dzieci

Problem nadwagi dotyka niestety coraz młodszych dzieci. Wynika to z nieprawidłowej diety, a zwłaszcza ogromnych ilości spożywanych przez nie słodyczy. Najmłodsi unikają również aktywności fizycznej, czego przykładem są chociażby nagminne zwolnienia z lekcji WF-u.

Jaka dieta w przypadku nadwagi?

Mając nadwagę należy unikać przede wszystkim mocno przetworzonych produktów z dużą zawartością tłuszczu. Warto odstawić wszelkie dania fast-food, tłuste mięso, białe pieczywo, cukier, ciasta i słodycze, a także alkohol. Osoba z nadwagą powinna natomiast spożywać jak najwięcej warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Świetne efekty w odchudzaniu przynosi zwłaszcza spożywanie kaszy jaglanej oraz ciemnego, razowego chleba.

A co jeżeli nie mogę sobie poradzić samemu?

W niektórych przypadkach osoba z nadwagą pomimo wysiłków nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z własnym problemem. Trudność może wynikać chociażby ze skłonności do częstego podjadania pomiędzy posiłkami. W takim przypadku warto sięgnąć po suplement diety na odchudzanie, który nie tylko zwalcza przyczyny, lecz także dotyka przyczyn problemu. Taki jest właśnie preparat o nazwie Reducer Thermo Extreme. Został on skomponowany z bezpiecznych składników, które przyśpieszają metabolizm, rozgrzewają organizm, a także stymulują naturalne procesy spalania tłuszczu.

Źródła:
  1. Childhood Obesity: Causes, Consequences, and Intervention Approaches, Michael I. Goran, CRC Press, 2016, ISBN: 1315353806, 9781315353807
  2. Child and Adolescent Obesity: Causes and Consequences, Prevention and Management, Walter BurniatTim J. ColeInge LissauElizabeth M. E. Poskitt, Cambridge University Press, 2006, ISBN: 1139437356, 9781139437356
  3. Otyłość u dzieci i młodzieży, Ewa Małecka-Tendera,  Piotr Socha, PZWL, 2011, ISBN: 9788320039542, https://pbn.nauka.gov.pl/sedno-webapp/works/381226

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *