Nadwaga u dzieci i dorosłych

Nadwaga u dzieci i dorosłych

Nadwaga stała się już w zachodnim społeczeństwie problemem cywilizacyjnym. Jak pokazują dane statystyczne, dotyka ona co najmniej 35% kobiet oraz 45% mężczyzn. Nikogo nie dziwi także widok dzieci z nadwagą. Główna tego przyczyna leży w niewłaściwym stylu życia – zwłaszcza złej diecie oraz braku aktywności fizycznej. O nadwadze możemy mówić wtedy, gdy wskaźnik BMI mieści się w przedziale 25-30. Oznacza to, że masa ciała jest o co najmniej 10% wyższa w porównaniu do wartości prawidłowej. W diagnozie nadwagi pomocne może być również badanie składu procentowego tkanki tłuszczowej w organizmie.
Nawigacja:

Skutki nadwagi u dziecka czy dorosłego

Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej. Dodatkowe kilogramy sprawiają także, że gorzej się czujemy i narażamy na rozwój wielu chorób o charakterze przewlekłym. Wzrasta między innymi ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II, alergię, dnę moczanową, kamicę żółciową czy różnego typu schorzenia układu pokarmowego. Osoba z nadwagą jest także w większym stopniu narażona na rozwój depresji oraz psychicznych zaburzeń odżywiania. Osoby o nieprawidłowej wadze często doświadczają poza tym problemów z zachowaniem koncentracji oraz cierpią z powodu bólów głowy oraz bezsenności.

Nadwaga – skutki a czynniki biologiczne

Nadwaga zgodnie z najbardziej ogólną klasyfikacją może przybierać postać pierwotną oraz wtórną. Nadwaga lub otyłość pierwotna ma związek z czynnikami biologicznymi, a także nieprawidłowym stylem życia. O nadwadze wtórnej mówimy natomiast wtedy, gdy doszło jej rozwinięcia na skutek nabytego schorzenia, np. choroby podwzgórza, niedoczynności tarczycy, zespołu Cushinga, czy zaburzeń o podłożu neurologicznym.

Kolejny podział rodzajów nadwagi ma związek z miejscem osadzania się tkanki tłuszczowej. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżniamy nadwagę ogólną, brzuszną oraz pośladkowo-udową.

Przyczyny nadwagi

Najczęściej przyczyny nadwagi mają związek z niewłaściwymi nawykami w codziennym życiu. Dochodzi do niej wówczas, gdy bilans energetyczny jest mocno dodatni. Kiedy spożywamy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm, wtedy odkładają się one pod skórą w postaci tkanki tłuszczowej. Ich spalenie nie jest możliwe ze względu na bierny styl życia – siedzącą pracę czy czas wolny spędzany przed komputerem czy telewizorem. Rozwojowi nadwagi sprzyjają także niektóre leki – zwłaszcza antydepresyjne, obniżające poziom cholesterolu, leki na nadciśnienie, środki antyhistaminowe oraz leki sterydowe.

Nadwaga u dzieci

Problem nadwagi dotyka niestety coraz młodszych dzieci. Wynika to z nieprawidłowej diety, a zwłaszcza ogromnych ilości spożywanych przez nie słodyczy. Najmłodsi unikają również aktywności fizycznej, czego przykładem są chociażby nagminne zwolnienia z lekcji WF-u.

Jaka dieta w przypadku nadwagi?

Mając nadwagę należy unikać przede wszystkim mocno przetworzonych produktów z dużą zawartością tłuszczu. Warto odstawić wszelkie dania fast-food, tłuste mięso, białe pieczywo, cukier, ciasta i słodycze, a także alkohol. Osoba z nadwagą powinna natomiast spożywać jak najwięcej warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Świetne efekty w odchudzaniu przynosi zwłaszcza spożywanie kaszy jaglanej oraz ciemnego, razowego chleba.

A co jeżeli nie mogę sobie poradzić samemu?

W niektórych przypadkach osoba z nadwagą pomimo wysiłków nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z własnym problemem. Trudność może wynikać chociażby ze skłonności do częstego podjadania pomiędzy posiłkami. W takim przypadku warto sięgnąć po suplement diety na odchudzanie, który nie tylko zwalcza przyczyny, lecz także dotyka przyczyn problemu. Taki jest właśnie preparat o nazwie Reducer Thermo Extreme. Został on skomponowany z bezpiecznych składników, które przyśpieszają metabolizm, rozgrzewają organizm, a także stymulują naturalne procesy spalania tłuszczu.

Źródła:
 1. Childhood Obesity: Causes, Consequences, and Intervention Approaches, Michael I. Goran, CRC Press, 2016, ISBN: 1315353806, 9781315353807
 2. Child and Adolescent Obesity: Causes and Consequences, Prevention and Management, Walter BurniatTim J. ColeInge LissauElizabeth M. E. Poskitt, Cambridge University Press, 2006, ISBN: 1139437356, 9781139437356
 3. Otyłość u dzieci i młodzieży, Ewa Małecka-Tendera,  Piotr Socha, PZWL, 2011, ISBN: 9788320039542, https://pbn.nauka.gov.pl/sedno-webapp/works/381226

8 myśli nt. „Nadwaga u dzieci i dorosłych

 1. pyza94

  Najgorsze jest to, ze teraz wszędzie w produktach dodają ten cukier i syrop glukozowo-fruktozowy. Blehh. A to świństwo przecież uzależnia i to dlatego potem jest bardzo ciężko rzucić słodycze.

 2. Mhina

  Zmagałam się kiedyś z otyłością, dlatego swoje dzieci od małego będę uczyła jak ważna jest aktywność fizyczna. Przy dużej aktywności, nawet jak się więcej zje, to przecież zaraz się wszystko spala… Najgorsze jest, gdy się obżerasz i siedzisz na dodatek przez większość dnia na kanapie…

  1. Kasiarzyne

   Święta prawda!
   Znam to z własnej autopsji. Naprawdę walczyłam na wiele sposobów, żeby już się tak nie obżerać. Bardzo broniłam się przed łykaniem tabletek, które miały mi ten głód zahamować, ale wreszcie sobie coś zamówiłam. I wiecie co? Nie żałuję.

   1. martha

    Kochana „kasiarzyne”, czy mogłabyś podzielić się, co sobie zamówiłaś? Mam podobny problem do Ciebie, ale boję się brać jakiekolwiek tabletki, bo podobno wtedy jest większe prawdopodobieństwo efektu jojo.

    1. kasiarzyne

     Hmm, no u mnie sprawdził się Reducer Thermo Extreme. Mogłaś o nim nie słyszeć, bo nie reklamują go w telewizji… Ale polecam Ci go, zamówiłam go, gdyż kierowałam się opiniami w necie. Wszystkie były prawdziwe, bo u mnie w identyczny sposób się sprawdził.
     PS. Kompletnie nie ma mowy tutaj o efekcie jojo, jeśli tylko dobrze się odżywiasz. Buziaki!

     1. martha

      Proszę o informacje, co ma w składzie, bo z artykułu bardzo ciężko wywnioskować.

     2. kasiarz

      W skrócie:
      – wyciąg z zielonej herbaty, dodaje duuużo energii
      – kwas linolowy na zmniejszenie zalegającego, topornego tłuszczyku
      – chrom, żeby wiecznie nie podjadać
      i parę innych składników
      Albo po prostu odeślę, tam gdzie da się więcej info znaleźć https://reducerthermoextreme.pl/

 3. Karina Trójmiasto

  Najgorsza to chyba jest właśnie nadwaga u dzieci. Od małego mieć złe nawyki żywieniowe… Z winy rodziców. Batoniki, chipsy, słodycze, macdonald jako główna atrakcja wycieczek szkolnych. A jabłka i brukselki takie niedobre.
  A potem biegają małe tłuścioszki. Idą na swoje – jedzą tak jak w domu, czyli niezdrowo.

Dodaj komentarz